Dla rodziny

Kiedy starsza osoba zaczyna potrzebować stałej pomocy, często stajemy przed dylematem czy powinniśmy umieścić naszego rodzica w domu opieki?

 

Często nawet bardzo pragnąc zapewnić mu maksymalny komfort i ulgę w warunkach domowych, mimo wysiłków, nie jesteśmy w stanie sprawować odpowiedniego poziomu opieki. Nie zawsze możliwe jest zorganizowanie prywatnej pomocy dla rodzica w domu. Dlatego też, kiedy nasz bliski nie może samodzielnie funkcjonować i potrzebuje całodobowej, profesjonalnej opieki rozwiązaniem może być zaproponowanie mu zamieszkania w specjalnym ośrodku, w pełni przystosowanym i oferującym wysoki standard usług ukierunkowanych na potrzeby osób starszych.

Ta trudna psychologicznie decyzja zlecenia opieki nad rodzicem fotyczny każdego dziecka. Należy jednak pamiętać, że pobyt w domu seniora nie oznacza zerwania więzi z rodzina i przyjaciółmi. Nasz ośrodek zapewnia możliwość korzystania z komunikatorów internetowych, tabletów i komputerów; jesteśmy również otwarci na wizyty rodzinne u naszych pensjonariuszy.

Dajemy również możliwość wspólnego spędzania świąt, urodzin, imienin i spotkań z udziałem rodzin i przyjaciół zaproszonych przez mieszkańców. Wspólne, aktywne przebywanie osób starszych z podobnymi problemami i bagażem doświadczeń skłania do powstawania nowych przyjaźni. Ciepłe relacje cechują również związki mieszkańców z naszym personelem.

 

Wszystkie te okoliczności pomagają pokonać uczucie osamotnienia i izolacji u naszych mieszkańców. Obecność profesjonalnej, całodobowej opieki medycznej zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa Państwa i Państwa Bliskich.

 

Zachęcamy również seniorów do aktywnego spędzania czas, proponujemy zajęcia rehabilitacyjne, kulturalne i terapeutyczne, które znacząco wpływają na poprawę ich samopoczucia.

Kiedy koniecznością staje się zapewnienie opieki rodzicowi powstaje jeszcze jeden problem: jak przekonać rodzica do przeprowadzki. Może się to okazać niezwykle trudne dlatego pomóc w podjęciu decyzji powinna naszemu bliskiemu cała rodzina. Przede wszystkim trzeba dać rodzicowi czas na oswojenie się z tą myślą, cały czas okazując wsparcie i miłość. Ważne jest aby rodzic zrozumiał, że nasza propozycja wynika z troski o niego.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeprowadzce do domu opieki można skorzystać z krótkoterminowego pobytu, podczas którego rodzic ma szansę sprawdzić czy jego obawy dotyczące zmiany w dotychczasowym życiu są słuszne i czy to rozwiązanie będzie dla niego najlepsze.

 

 

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami